Kalendern

Augusti år 2017     [Uppdatera kalendern]    iCalendar

DatTräningAnsvarig/InfoAvresa
01 Löpträning kl 18:00, samling Bäckahästen
   
02      
03 Rullskidor/löpning/stavgång Karlsnäs 17:30
Rullskidträning för ungdomar Kockumsområdet, Kallinge 18:00
Karlskrona Stadslopp 5/10 km 18:30/19:00
Skidkommittén
Ingemar Ericsson
OK Orion
 
04 u-10mila
   
05 TYA Challenge/TYA Mini Karlsnäs 10:30-13:30
Hörvik TriatlON 13 km, Hörviken 10:00
u-10mila
Rickard Lundblad
ON Training Center
 
06 Rullskidor/löpning/stavgång Karlsnäs 09:30
Skidkommittén  
07      
08 Löpträning kl 18:00, OBS Samling Gökalv badplats
OL-träning, start/mål Bandyvägen 22, Ström
Möte skidkommittén Karlsnäsgården 18:00 Obs!
.
.
Skidkommittén
 
09 OL-träning, start/mål Bandyvägen 22, Ström
   
10 OL-träning, start/mål Bandyvägen 22, Ström
Rullskidor/löpning/stavgång Karlsnäs 17:30
.
Skidkommittén
 
11 Cykelvasan Öppet Spår 94 km/45 km/30 km
Götalandsmästerskapen sprint     [anmälan]
IFK Mora
VoV Ankan & Håkan
 
12 Cykelvasan 90 km, Sälen-Mora 07:30
Karlskrona Swimrun 14 km, Stortorget 12:00
Dackefejden långdistans Karlskrona SOK avresa 9.15 Stadshuset     [anmälan]
Götalandsmästerskapen långdistans     [anmälan]
IFK Mora
IFK Karlskrona/FK Karlskrona
VoV Ankan & Håkan
 
13 Rullskidor/löpning/stavgång Karlsnäs 09:30
Dackefejden medeldistans Karlskrona SOK avresa 8.15 Stadshuset     [anmälan]
Götalandsmästerskapen stafett     [anmälan]
Skidkommittén
VoV Ankan & Håkan
 
14 Sturupsrullen 20,8/10,4/4,2/2,1 km Sturup 18:00
IF Ski Team Skåne  
15 Sommarlovsorientering kl 10-13 Bäckahästen
Löpträning kl 18:00, samling G-klavens parkering
   
16 Sommarlovsorientering kl 10-13 Bäckahästen
Rullskidträning för ungdomar Kockumsområdet, Kallinge 18:00
.
Ingemar Ericsson
 
17 Sommarlovsorientering kl 10-13 Bäckahästen
OL-träning, Denys Shcherbakov
Rullskidor/löpning/stavgång Karlsnäs 17:30
.
.
Skidkommittén
 
18 Veteran SM Friidrott, Västra Marks IP
KA 2 IF, Karlskrona  
19 Veteran SM Friidrott, Västra Marks IP
Ultravasan 90 km/45 km
Alstermoloppet 36 km/18 km/9 km Alstermo 10:00
Ironman Kalmar
Nattpuls 6,6 km, Sölvesborg 22:00
Runneby 21,1/10/5 km, Brunnsparken Ronneby
KA 2 IF, Karlskrona
IFK Mora
Alstermo IF
.
William Leandersson
Thomas Dahlgren
 
20 Rullskidor/löpning/stavgång Karlsnäs 09:30
Karlshamns Stadslopp 5/10/21,1 km, Torget 10:00
Veteran SM Friidrott, Västra Marks IP
Värnamorullen 30/20/10/5 km Värnamo 11:00
Tyringerundan avresa 7.15 Stadshuset     [anmälan]
Skidkommittén
.
KA 2 IF, Karlskrona
Apladalens LK/Värnamo CK
 
21 Ungdoms- och nybörjarorientering Hulta gård 18:00
U-kom  
22 Löpträning kl 18:00, samling G-klavens parkering
Rullskidträning för ungdomar Kockumsområdet, Kallinge 18:00
.
Ingemnar Ericsson
 
23 U-serie Sjöarp Ronneby OK     [anmälan]
   
24 OL-träning Sjöarp 17:30, Bengt Aspvall
Rullskidor/löpning/stavgång Karlsnäs 17:30
.
Skidkommittén
 
25      
26 Alliansloppet 16/32/48 km, Trollhättan
DM ultralång + Höstracet medeldistans Orion avresa 8.10 och 9.10 Stadshuset     [anmälan]
.
VoV Fam. Vernström
 
27 Rullskidor/löpning/stavgång Karlsnäs 09:30
Väckelsångsloppet 18,4/8,9/4,5 km 10:30/09:30
Gynge ultramedeln avresa 8.00 Stadshuset     [anmälan]
Skidkommittén
Väckelsångs IK
 
28 Ungdoms- och nybörjarorientering G:a riksvägen R-by/BräkneHoby 18:00
Ukom  
29 Löpträning kl 18:00, samling G-klavens parkering
   
30 U-serie Orion avfärd 1700     [anmälan]
   
31 OL-träning, Risanäs skolmuseum 17:30
Rullskidor/löpning/stavgång Karlsnäs 17:30
Rullskidträning för ungdomar Kockumsområdet, Kallinge 18:00
Alexander Graad
Skidkommittén
Ingemar Ericsson
 

 

Ronneby OK
Skärvgölsvägen 2
372 92 Kallinge
E-post: rok@rok.nu
Klubbgård
Karlsnäsgården
Telefon 0457-460016
Mer information om bokning
Webansvarig Utskriftsformat
Jon Engkvist
footer