Distriktsdagen 2009sö 2009-09-20 12:21
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H75  (3)       2790 m                      

    1          Inge Åkesson              33     1 Stigmännen Karlshamns OK     39:32 S        
    2          Olle Nilsson              34     1 Stigmännen Karlshamns OK     42:55 S        
    3          Sven Svensson             31     1 FK Vittus                    46:25 S        



H70  (2)       3830 m                      

    1          Sivert Axelsson           37    14 Kalmar OK                    47:15 S        
    2          Leif Sjögren              37     1 OK Orion                   1:04:51 S        



H65  (4)       3830 m                      

    1          Leif Lindström            43    14 Nybro OK                     38:45 S        
    2          Ingemar Andersson         44     1 OK Orion                     40:35 S        
    3          Stig Karlsson             40    14 Torsås OK                    45:32 S        
    4          Ronny Carlsson            43     1 OK Skogsfalken               45:36 S        



H60  (7)       4340 m                      

    1          Aymonn Andersson          46     1 OK Dacke                     44:26 S        
    2          Nils Karlsson             45    14 Växjö AIS                    45:16 S        
    3          Kent Ekdahl               45    14 Emmaboda Verda OK            45:44 S        
    4          Lars-Åke Åberg            47    14 Kalmar OK                    47:09 S        
    5          Eric Tenland              47     1 Stigmännen Karlshamns OK     48:24 S        
    6          Lennart Andersson         48     1 OK Orion                     49:56 S        
    7          Rudi Olvenmyr             45    18 OK Tyr                       52:04 S        



H50  (6)       5220 m                      

    1          Stefan Malmström          99     1 OK Orion                     45:50 S        
    2          Håkan Henmyr              58     1 OK Vilse 87                  47:23 S        
    3          Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                     49:34 S        
    4          Ola Svensson              80     1 OK Orion                     52:45 S        
    5          Kenneth Fager             52     1 OK Dacke                     53:06 S        
    6          Bo Salomonsson            56    14 Kalmar OK                    53:30 S        



H40  (8)       6340 m                      

    1          Marko Karkulehto          66     1 OK Vilse 87                  45:30 S        
    2          Thomas Henmyr             60     1 OK Vilse 87                  47:52 S        
    3          Peter Ekdahl              65    14 Emmaboda Verda OK            48:12 S        
    4          Jonas Persson             67    14 Torsås OK                    48:18 S        
    5          Lars Persson              64     1 OK Skogsfalken               49:15 S        
    6          Åke Larsson               69     1 Stigmännen Karlshamns OK     49:56 S        
    7          Mikael Wahlbom            66     1 OK Orion                   1:07:36 B        

               Anders Blomqvist          66     1 OK Skogsfalken            Ej godk.          



H21  (4)       6910 m                      

    1          Niklas Bratt              67     1 OK Orion                     46:08 S        
    2          Björn Andersson           76     1 OK Dacke                     52:59 S        
    3          Ola Söderberg             73     1 OK Skogsfalken               56:15 S        
    4          Elias Dalberg             88    14 Torsås OK                  1:07:10 B        



H18  (1)       6340 m                      

    1          Tobias Wigertsson         92    14 Torsås OK                  1:15:18 S        



H16  (2)       4900 m                      

    1          Erik Andersson            95     1 OK Orion                     39:38          
    2          Per Edvinsson             95     1 Ronneby OK                   42:14          



H14  (9)       3770 m                      

    1          Jakob Lindbom             95     1 OK Orion                     28:22          
    2          Theodor Wahlbom           96     1 OK Orion                     28:46          
    3          Andreas Henrysson         95     1 OK Dacke                     34:46          
    4          Erik Andersson            95     1 Stigmännen Karlshamns OK     39:16          
    5          Christian Karlsson        95    14 Torsås OK                    45:00          
    6          Carl Torstensson          95    14 Emmaboda Verda OK            54:26          
    7          Arne Lindström            96    14 Torsås OK                  1:14:50          

               Felix Persson             95     1 OK Skogsfalken            Ej godk.          
               Alexander Anderssen              1 OK Skogsfalken            ej start          



H12  (7)       2770 m                      

    1          Ola Andersson             97     1 Stigmännen Karlshamns OK     16:41          
    2          Henrik Johannesson        98     1 Ronneby OK                   17:31          
    3          Johan Wennermark          97     1 OK Skogsfalken               18:39          
    4          Albin Henrysson           98     1 OK Dacke                     23:11          
    5          John Karlsson             68    14 Emmaboda Verda OK            24:37          
    6          Alexander Graad           98     1 Ronneby OK                   36:08          

               Oliver Anderssen                 1 OK Skogsfalken            ej start          



H10  (8)       2440 m                      

    1          Emil Pettersson           99     1 OK Dacke                     15:27          
    2          Oscar Johansson           99     1 OK Dacke                     15:30          
    3          Tom Karlsson              00    14 Emmaboda Verda OK            19:24          
    4          Isac Borg                 99     1 Ronneby OK                   22:40          
    5          Axel Lindström            99    14 Torsås OK                    30:38          
    6          Niklas Jonson             99     1 Ronneby OK                   32:20          

               Elias Torstensson         01    14 Emmaboda Verda OK         Ej godk.          
               Adam Lindbom              99     1 OK Orion                  ej start          



D70  (1)       2790 m                      

    1          Kerstin Henmyr            36     1 OK Vilse 87                  34:58 S        



D55  (3)       3830 m                      

    1          Lena Söderberg            51     1 OK Skogsfalken               43:34 S        
    2          Margret Karlsson          47     1 OK Skogsfalken               53:35 S        
    3          Kristin Johansson         52     1 OK Dacke                   1:03:54 B        



D45  (2)       4340 m                      

    1          Kristina Johansson        60    14 Kalmar OK                    50:37 S        
    2          Kati Németh               61     1 Stigmännen Karlshamns OK     55:06 S        



D40  (3)       4340 m                      

    1          Eva Pettersson            66     1 OK Dacke                     43:57 S        
    2          Anne Johansson            67     1 OK Dacke                     47:59 S        
    3          Jeanette Wigertsson       67    14 Torsås OK                    59:14 S        



D21  (1)       5220 m                      

    1          Cecilia Bratt             66     1 OK Orion                     41:31 S        



D18  (1)       4340 m                      

    1          Emma Olsson               92    14 Torsås OK                    55:30 S        



D16  (4)       3830 m                      

    1          Maria Johansson           93    14 Torsås OK                    40:29          
    2          Johanna Tovesson          95     1 OK Orion                     43:19          
    3          Elise Hjelm               93    14 Torsås OK                    53:20          
    4          Sanna Pettersson          95     1 OK Dacke                     54:24          



D14  (1)       3390 m                      

    1          Amanda Johansson          96     1 OK Dacke                     44:36          



D12  (4)       2770 m                      

    1          Vilma Persson             98     1 OK Skogsfalken               22:56          
    2          Myrra Carlsson            98     1 OK Orion                     24:51          
    3          Lovisa Torstensson        98    14 Emmaboda Verda OK            25:25          
    4          Linnéa Lindbom            98     1 OK Orion                     38:58          



D10  (3)       2440 m                      

    1          Hanna Johannesson         01     1 Ronneby OK                   22:21          
    2          Ellen Wahlbom             00     1 OK Orion                     27:01          
    3          Ellen Andersson           99     1 Stigmännen Karlshamns OK     27:06          



U2  (1)        2440 m                      

    1          Lovisa Johansson          01     1 OK Dacke                     38:33          



U1  (2)        2060 m                      

    1          Kajsa Ekdahl              01    14 Emmaboda Verda OK            23:53          
    2          Nina Ekdahl               99    14 Emmaboda Verda OK            28:57          



Öppen 1  (1)   2440 m                      

    1          Ebba Berglin              71     1 OK Dacke                     27:36 B        



Öppen 2  (2)   2770 m                      

    1          Eva Blomkvist             38     1 OK Skogsfalken               39:49 B        
    2          Karin Widerberg           33     1 OK Skogsfalken               48:54 B        



Öppen 4  (11)  3390 m                      

    1          Mats Ingvarsson           53     1 OK Vilse 87                  32:17 B        
    2          Ulrika Lindbom            68     1 OK Orion                     33:11 B        
    3          Sven Jonasson             42     1 OK Skogsfalken               34:42 B        
    4          John-Erik Bergstrand      42    14 Värend GN                    36:06 B        
    5          Anders Andreasson         47    14 Emmaboda Verda OK            42:48 B        
    6          Tommy Carl-Gunna Olsson   53    14 Torsås OK                    44:55          
    7          Kicki Järvholm            52     1 FK Vittus                    46:15          
    8          Mariann Svensson          41    14 Växjö AIS                    49:21          
    9          Åke Östberg               66     1 OK Orion                     50:31          
   10          Ulla Olsson               09    14 Torsås OK                    54:24          
   11          Eva Bergstrand            43    14 Värend GN                    59:43          



Öppen 7  (8)   2790 m                      

    1          Elin Berglin              99     1 OK Dacke                     28:28 B        
    2          Tobias Blomkvist          99     1 OK Vilse 87                  33:40 B        
    3          Inga-Lill Wikingsson      41     1 Stigmännen Karlshamns OK     37:01 B        
    4          Arja Ingvarsson           56     1 OK Vilse 87                  37:34 B        
    5          Pi Persson                62     1 OK Orion                     40:15          
    6          Lillemor Blomqvist        52     1 OK Vilse 87                  45:56          
    7          Siw Blomkvist             48     1 OK Vilse 87                  46:00          

               Stefan Berglin            67     1 OK Dacke                  Ej godk.          



Öppen 8  (8)   5220 m                      

    1          Peter Andersson           99     1 OK Orion                     42:39 B        
    2          Kalle Ingvarsson          82     1 OK Vilse 87                  46:42 B        
    3          Mats Holm                 99    14 Växjö OK                   1:01:48          
    4          Magnus Järvholm           99     1 FK Vittus                  1:03:15          
    5          Sven Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken             1:08:28          
    6          Leif Widlund              69    14 Kalmar OK                  1:15:46          
    7          Gunilla Gustavsson        65     1 OK Orion                   1:16:20          

               Sara Emilsson             99    14 Torsås OK                 Ej godk.