Ronneby OK Kortdistans 2001lö 2001-03-24 13:50
Resultatskapad av OE2000 Sverige © Stephan Krämer 2000

   Pl  Rank Namn                    Dst Klubb                             Tid Tvlmärke 



H21 Elit  (78)          4970 m                                   

    1 0029) Jonas Pilblad             1 OK Skogsfalken                  26:14 Guld     
    2       Mads Ingvardsen             Farum Tisvilde                  27:09 Guld     
    3       Thomas Jensen               Farum Tisvilde                  28:16 Guld     
    4       Jacob Ödum                  Farum Tisvilde                  28:34 Guld     
    5 0322) Daniel Nilsson            1 OK Skogsfalken                  28:50 Guld     
    5 0165) Jan Johansson            19 IFK Umeå                        28:50 Guld     
    7 1395) Per-Markus Jönsson       14 Kalmar OK                       29:24 Guld     
    8 0225) Jakob Jakobsson          14 Nybro OK                        29:50 Guld     
    9 0070) Peter Svedin              1 OK Orion                        29:53 Guld     
   10 0557) Johan Persson             1 OK Skogsfalken                  29:56 Guld     
   11       Jakob Grönnegård            Farum Tisvilde                  30:10 Silver   
   12 0287) Henric Höglind           13 Pan-Kristianstad                30:30 Silver   
   13 0644) Per-Åke Nilsson          13 Pan-Kristianstad                30:38 Silver   
   14 0257) Per Lenander             14 Växjö OK                        30:43 Silver   
   15 0416) Peter Ackebjer           14 Nybro OK                        30:51 Silver   
   15 0236) Mats Persson             13 Pan-Kristianstad                30:51 Silver   
   17 0542) Magnus Larsson            1 OK Dacke                        30:59 Silver   
   18       Lars Lindström              OK Spring Cup                   31:07 Silver   
   19       Carsten Jörgensen           Farum Tisvilde                  31:12 Silver   
   20 0032) Patrik Martner            6 Göteborg-Majorna OK             31:16 Silver   
   21 0230) Mindaugas Kvedaravicius  14 Eksjö SOK                       31:17 Silver   
   22 0741) Jonas Palm               14 Lessebo OK                      31:30 Silver   
   22 0600) Mikael Persson           13 Härlövs IF                      31:30 Silver   
   24       Patric Nilsson            1 OK Orion                        31:32 Silver   
   25 0497) Niklas Åhsman            14 Nybro OK                        31:39 Silver   
   26 0641) Olof Nilsson              1 OK Skogsfalken                  31:50 Silver   
   27       Michael Sörensen            OK Spring Cup                   31:57 Silver   
   27 0680) Richard Johansson        13 Härlövs IF                      31:57 Silver   
   29       Jonas Persson            14 Torsås OK                       32:10 Silver   
   30 0622) Fredrik Smedberg          1 OK Skogsfalken                  32:11 Silver   
   31 0568) Anders Westberg          20 IF Hagen                        32:30 Silver   
   32 0779) Magnus Ericsson          14 Växjö OK                        32:39 Silver   
   33 0798) Marko Karkulehto          1 OK Vilse 87                     32:47 Silver   
   34 0876) Simon Svensson           13 Pan-Kristianstad                32:52 Silver   
   35       Sören Olsen                 OK Spring Cup                   33:01 Silver   
   36 0188) Andreas Ferm             13 FK Göingarna                    33:08 Silver   
   37 0984) Marcus Svensson          13 FK Göingarna                    33:41 Silver   
   38 0586) Tony Lövdahl             14 SOK Viljan                      33:43 Silver   
   39       Christian Hansen            Farum Tisvilde                  33:52 Silver   
   40 1334) Emil Andreasson          14 Växjö OK                        33:55 Silver   
   41       Oleksandr Mykhaylov         Farum Tisvilde                  33:58 Silver   
   42 0887) Göran Månsson             1 OK Dacke                        34:14 Silver   
   43 0656) Anders Selin             13 FK Göingarna                    34:15 Silver   
   44       Ulf Jungstrand            1 OK Skogsfalken                  34:16 Silver   
   45 0544) Magnus Larsson           13 FK Göingarna                    34:27 Silver   
   46 0882) Dennis Persson           14 Växjö OK                        34:39 Silver   
   47 1262) Magnus Johansson         14 Kalmar OK                       34:43 Silver   
   48 1340) Tobias Borger            14 Kalmar OK                       34:53 Silver   
   49       Sören Skovrider             OK Spring Cup                   34:55 Silver   
   50 0616) Lennart Knutsson         14 SOK Viljan                      35:54 Silver   
   51 1159) Mattias Johansson        13 Pan-Kristianstad                36:08 Silver   
   52 0710) Thord Hultberg           14 Värend Gn                       36:18 Silver   
   53       Henrik Johansson          6 Göteborg-Majorna OK             36:28 Silver   
   54       Thomas Meyer                OK Spring Cup                   36:45 Silver   
   55 1330) Magnus Johannesson       13 Helsingborgs SOK                37:21 Silver   
   56 0650) Jonas Nyberg             13 Pan-Kristianstad                37:22 Silver   
   57 1145) Erik Lindgren            20 IF Hagen                        37:31 Silver   
   58       Martin Gygax                OLG Biberist                    37:51 Silver   
   59 0953) Conny Söderström          1 OK Dacke                        38:23 Brons    
   60 1026) Olof Ottosson            13 Pan-Kristianstad                38:30 Brons    
   61 1129) Tobias Almqvist           1 FK Vittus                       39:22 Brons    
   62 1020) Jörgen Nilsson           14 Kalmar OK                       39:43 Brons    
   63 1275) Anders Olsson            20 IF Hagen                        40:22 Brons    
   64 0538) Marcus Färg              14 Eksjö SOK                       40:24 Brons    
   65       Per-Gunnar Nilsson        1 OK Skogsfalken                  40:39 Brons    
   66 0846) Claes Otterborg          14 Eksjö SOK                       41:45 
   67       Peter Horstmann             OK Spring Cup                   42:10 
   68       Anders Söndergaard          OK Spring Cup                   46:22 
   69       Jonas Johansson           1 OK Skogsfalken                  48:51 
   70       Joakim Reinius            1 OK Orion                        68:15 

            Jacob Hansen                OK Spring Cup                  Felst. 
      0035) Håkan Petersson          14 Nybro OK                     ej start 
      0256) Johan Otterström         16 OK Hällen                    ej start 
      1091) Martin Byggeth            1 OK Dacke                     ej start 
      0719) Bo Söderqvist            14 SOK Viljan                   ej start 
      0058) Pontus Jonsson            1 OK Orion                     ej start 
            Marcin Richert           14 Kalmar OK                    ej start 
      0595) Jonas Bengtsson          13 Härlövs IF                   ej start 



H20 Elit  (22)          3990 m                                   

    1 0449) Erik Lennartsson         14 SOK Viljan                      22:53 Guld     
    2 0515) Björn Liljequist         14 OK Älme                         23:23 Guld     
    3 0525) Gabriel Bengtsson         1 Stigmännen-Karlshamn OK         23:30 Guld     
    4 0268) Per Andréasson            1 OK Skogsfalken                  24:17 Guld     
    5 0739) Henrik Svensson           1 OK Vilse 87                     24:40 Guld     
    6 0825) Rasmus Westergren        14 Kalmar OK                       24:50 Guld     
    7 0456) Fredrik Persson          13 FK Åsen                         25:11 Guld     
    8 0830) Andreas Aronsson         20 IF Hagen                        25:42 Guld     
    9 1044) Kalle Ingvarsson          1 OK Vilse 87                     26:02 Silver   
   10 0987) Daniel Lindahl           14 Lessebo OK                      26:19 Silver   
   11       Maciej Grabowski         14 Kalmar OK                       27:07 Silver   
   12 0963) Henrik Svenningsson       1 OK Vilse 87                     27:12 Silver   
   13 1164) Johan Myrén               1 OK Orion                        27:41 Silver   
   14 1393) Fredrik Nilsson           1 OK Vilse 87                     27:47 Silver   
   15 0860) Oskar Lindfors            1 OK Skogsfalken                  28:25 Silver   
   16 0927) Niklas Nordsjö           20 IF Hagen                        28:38 Silver   
   17 0665) Robert Andreasson         1 OK Skogsfalken                  29:14 Silver   
   18 1012) Joakim Ferm              13 FK Göingarna                    29:34 Silver   
   19 1077) Rikard Bernhard          20 IF Hagen                        30:20 Silver   
   20 0883) Jonathan Gunnarsson      13 Ringsjö OK                      32:53 Silver   
   21       Kristian Sörensen           OK Spring Cup                   37:01 

      0716) Johan Svensson            1 OK Vilse 87                    Felst. 



H18 Elit  (18)          3430 m                                   

    1 0597) Henric Carlsson          14 SOK Viljan                      20:54 Guld     
    2 0564) Mattias Karlsson         14 Emmaboda Verda OK               22:42 Guld     
    3 0962) Mikkel Mörk              14 Eksjö SOK                       22:48 Guld     
    4 1394) Nils Nedfors              1 OK Dacke                        23:33 Guld     
    5 0934) Rikard Wass              20 IF Hagen                        23:34 Guld     
    5       Rasmus Söes                 Farum Tisvilde                  23:34 Guld     
    7       Joakim Lindell           14 Kalmar OK                       23:59 Guld     
    8 1220) Per-Anders Kumlin        14 Växjö OK                        24:26 Silver   
    9 1203) Erik Nilsson              1 Stigmännen-Karlshamn OK         26:02 Silver   
   10       Michael Aasöe               OK Spring Cup                   26:50 Silver   
   11 0774) Jakob Gustavsson         14 Alvesta SOK                     26:53 Silver   
   12 1058) Ulrik Lang               14 Nybro OK                        27:02 Silver   
   13 1199) Johan Höög                1 OK Vilse 87                     27:33 Silver   

            Kristian Bertelsen          OK Spring Cup                  Felst. 
            Tune Seidelin             1 OK Skogsfalken               ej start 
      0527) Oskar Malmberg           19 IFK Umeå                     ej start 
      0943) Andreas Frisk            14 Eksjö SOK                    ej start 
      1081) Martin Klevegård         14 Växjö OK                     ej start 



D21 Elit  (25)          3940 m                                   

    1 0007) Jenny Johansson          20 Ulricehamns OK                  25:45 Guld     
    2 0102) Anna Svensson            14 SOK Viljan                      27:06 Guld     
    3 0026) Carina Svensson          14 Eksjö SOK                       27:45 Guld     
    4 0268) Pernilla Eriksson        16 Södertälje/Nykvarn              29:16 Silver   
    5 0213) Lina Svensson             1 OK Skogsfalken                  29:59 Silver   
    6 0343) Linda Petersson           1 OK Dacke                        30:30 Silver   
    7 0138) Renata Misiunaite        14 Eksjö SOK                       30:40 Silver   
    8 0350) Helena Lindén            14 Växjö OK                        30:41 Silver   
    9 0018) Pia Olsson                1 OK Orion                        30:49 Silver   
   10 0115) Lena Gummesson           14 Nybro OK                        31:16 Silver   
   11 0260) Maria Lindahl            14 Lessebo OK                      31:27 Silver   
   12 0224) Annika Nilsson           14 Växjö OK                        31:41 Silver   
   13 0112) Asta Misiunaite          14 Eksjö SOK                       32:08 Silver   
   14 0117) Lotta J-Sundblad         14 Eksjö SOK                       32:51 Silver   
   15 0267) Helena Karlsson          14 Nybro OK                        33:33 Silver   
   16 0357) Katarina Lindén          14 Växjö OK                        35:16 Silver   
   17 0500) Karin Lindqvist          14 Kalmar OK                       35:51 Silver   
   18 0544) Ida Thuresson            13 Pan-Kristianstad                36:16 Silver   
   19 0469) Malin Danielsson         20 IF Hagen                        37:14 Brons    
   20       Wioletta Konkal          14 Kalmar OK                       38:47 Brons    
   21       Olena Xrbroskr              Farum Tisvilde                  40:09 

            Iryna Kupriyanova           Farum Tisvilde                 Felst. 
      0062) Christina Smedberg        1 OK Skogsfalken               ej start 
            Stinne Skammelsen           SK Nydalens                  ej start 
      0315) Anna Lernå               14 SOK Viljan                   ej start 



D20 Elit  (5)           3210 m                                   

    1 0652) Anna Magnusson           14 SOK Viljan                      27:58 Guld     
    2 0766) Helena Nyberg            13 Pan-Kristianstad                30:38 Guld     
    3 0716) Marie Johansson           1 OK Dacke                        31:49 Silver   
    4       Ingrid Söderberg          1 OK Skogsfalken                  41:16 Brons    

      0660) Malin Björkqvist         13 Pan-Kristianstad             ej start 



D18 Elit  (21)          3130 m                                   

    1 0399) Sara Svensson            13 Pan-Kristianstad                22:38 Guld     
    2 0437) Hanna Mattsson            6 IK Uven                         23:14 Guld     
    3 0413) Lena Persson              1 OK Skogsfalken                  24:49 Guld     
    4 0416) Anna Runemalm            14 Nybro OK                        25:25 Guld     
    5       Anna Runesson            14 OK Vivill                       25:26 Guld     
    6       Signe Söes                  Farum Tisvilde                  25:29 Guld     
    7 0429) Anna Olsson               1 OK Skogsfalken                  26:59 Silver   
    8 0636) Elin Neckén              14 OK Älme                         27:00 Silver   
    9 0605) Frida Persson            14 Berga SOK                       28:35 Silver   
   10       Ida V Jörgensen             Farum Tisvilde                  28:57 Silver   
   11 0631) Marlene Almqvist          1 FK Vittus                       29:35 Silver   
   12 0441) Emilia Åkesson           13 Hässleholms OK                  30:34 Silver   
   13 0522) Kristin Karlsson         14 Eksjö SOK                       31:57 Silver   
   14 0601) Camilla Andersson        20 Falköpings AIK                  32:12 Silver   
   15 0527) Åsa Gustavsson           14 Alvesta SOK                     33:03 Brons    
   16 0492) Lena Jacobsson           14 Eksjö SOK                       33:22 Brons    
   17 0650) Maria Martinsson         19 Umeå OK                         34:57 Brons    
   18       Susanne V Jörgensen         Farum Tisvilde                  40:24 

      0591) Annika Magnusson          1 Stigmännen-Karlshamn OK        Felst. 
      0560) Kristyna Kacmarcik       13 Pan-Kristianstad               Felst. 
      0294) Sofia Börjeskog          16 OK Tor                       ej start 



H70  (5)                2870 m                                   

    1       Sven Svensson             1 FK Vittus                       27:50 Guld     
    2       Sture Jansson            14 Emmaboda Verda OK               31:34 Silver   
    3       Arne Andreasson           1 OK Orion                        39:10 Silver   
    4       Per-Gunnar Persson       13 Pan-Kristianstad                52:31 

            Thage Olsson              1 OK Orion                       Felst. 



H65  (14)               2870 m                                   

    1       Werner Törnblom          14 Växjö OK                        26:18 Guld     
    2       Börje Seltin             14 Eksjö SOK                       27:25 Guld     
    3       Lars-Erik Malmqvist      14 Växjö OK                        28:09 Guld     
    4       Johan Jansson            14 Växjö OK                        28:33 Guld     
    5       Jan-Eric Nelking         13 FK Åsen                         29:04 Guld     
    6       Olle Nilsson              1 Stigmännen-Karlshamn OK         30:23 Silver   
    7       Evald Johansson          14 Lessebo OK                      32:48 Silver   
    8       Allan Håkansson          14 SOK Viljan                      33:07 Silver   
    9       Bertil Ståhl             14 Kalmar OK                       41:48 
   10       Nils Henmyr               1 OK Vilse 87                     55:38 
   11       Sven Jonsson             14 Växjö AIS                       56:03 
   12       Karl-Gunnar Henriksson   14 Torsås OK                       70:34 
   13       Lorentz Svensson         14 Torsås OK                       75:39 

            Lars Benktzon            14 Lessebo OK                   ej start 



H60  (15)               2870 m                                   

    1       Kyösti Turtiainen        14 Eksjö SOK                       21:47 Guld     
    2       Sivert Axelsson          14 Kalmar OK                       22:14 Guld     
    3       Stig Karlsson            14 Torsås OK                       23:54 Guld     
    4       Leif Sjögren              1 OK Orion                        25:17 Silver   
    5       Kurt Bergstrand          14 Lessebo OK                      26:26 Silver   
    6       Roland Ekelöf             1 Stigmännen-Karlshamn OK         27:37 Silver   
    7       Raimo Salminen           14 Växjö OK                        27:44 Silver   
    8       Göran Persson            14 FK Finn                         27:59 Silver   
    9       Uno Pettersson           14 Torsås OK                       28:46 Silver   
   10       Gunnar Dahl              14 Växjö OK                        31:06 Brons    
   11       Ragnar Olsson            14 OK Stigen                       32:19 Brons    
   12       Sven Persson             14 Torsås OK                       32:58 Brons    
   13       Erik Persson             14 Växjö AIS                       36:06 

            Sven Gyberg               1 OK Skogsfalken               ej start 
            Sven Håkansson            1 OK Orion                     ej start 



H55  (22)               3380 m                                   

    1       Björn Linnersjö           1 OK Orion                        23:41 Guld     
    2       Göte Gustavsson          14 Emmaboda Verda OK               27:35 Silver   
    3       Göran Rundgren           14 Lessebo OK                      27:44 Silver   
    4       Rudi Olvenmyr             1 FK Vittus                       27:57 Silver   
    5       Lennart Bohman            1 FK Vittus                       28:37 Silver   
    6       Benkt Anderson           13 Lunds OK                        29:39 Silver   
    7       Nils Karlsson            14 Växjö AIS                       30:02 Silver   
    8       Bengt-Åke Fransson        1 OK Dacke                        30:07 Silver   
    9       Göran Andersson           1 Stigmännen-Karlshamn OK         30:15 Silver   
   10       Nils Johannesson         13 Helsingborgs SOK                31:50 Silver   
   11       Sven Jonasson             1 OK Skogsfalken                  32:28 Silver   
   12       Gerth Sällström          14 Lessebo OK                      32:38 Silver   
   13       Jan Karlsson             14 Växjö AIS                       32:48 Silver   
   14       Lars-Erik Enarsson        1 OK Dacke                        34:49 Brons    
   15       Lars Henriksson          14 OK Älme                         35:27 Brons    
   16       Dag Jacobson             14 Växjö AIS                       38:13 
   17       Lars Svensson             1 Stigmännen-Karlshamn OK         39:16 
   18       Ingmar Andersson          1 OK Orion                        39:22 
   19       Leif Ackebjer            14 Nybro OK                        39:57 
   20       Hans Bengtsson           13 FK Åsen                         46:14 

            Ronny Carlsson            1 OK Skogsfalken                 Felst. 
            Leif Lindström           14 Nybro OK                     ej start 



H50  (27)               3380 m                                   

    1       Owe Nilsson               1 Stigmännen-Karlshamn OK         24:31 Guld     
    2       Björn Palm               14 Lessebo OK                      24:57 Guld     
    3       Ronny Hjalmarsson        14 Emmaboda Verda OK               25:01 Guld     
    4       Hans Svenson             14 SOK Viljan                      25:43 Guld     
    5       Åke Arvidsson            14 Hultsfreds OK                   25:59 Guld     
    6       Hans Gottfridsson        14 Torsås OK                       26:03 Guld     
    7       Lars Gunnar Bengtsson     1 Stigmännen-Karlshamn OK         27:23 Guld     
    8       Torbjörn Lage            13 Helsingborgs SOK                28:39 Silver   
    9       Anders Larsson           23 OK Roxen                        29:06 Silver   
   10       Sven-Olof Larsson        14 Växjö AIS                       29:09 Silver   
   11       Rolf Andréasson           1 OK Skogsfalken                  29:57 Silver   
   12       Jan Olofsson             13 Hästveda OK                     30:12 Silver   
   13       Lars-Christer Karlsson   14 Emmaboda Verda OK               30:59 Silver   
   14       Sven-Olle Söderberg       1 OK Skogsfalken                  31:21 Silver   
   15       Anders Andreasson        14 Emmaboda Verda OK               31:33 Silver   
   16       Thomas Jonasson          14 Växjö AIS                       32:38 Silver   
   17       Claes-Göran Johansson    14 Växjö OK                        33:27 Silver   
   18       Mats Widesjö              1 Stigmännen-Karlshamn OK         34:04 Silver   
   19       Christer Nilsson          1 FK Vittus                       34:21 Silver   
   20       Gunnar Lindahl           14 Lessebo OK                      35:18 Brons    
   21       Jörgen Fransson          14 Emmaboda Verda OK               35:36 Brons    
   22       Jan Persson              13 Ystads OK                       37:16 Brons    
   23       Thomas Johansson          1 Stigmännen-Karlshamn OK         43:59 
   24       Jan-Erik Pederstorp       6 IK Stern                        51:48 

            Kenth Svensson            1 OK Skogsfalken               ej start 
            Leif Alfredsson          14 Växjö AIS                    ej start 
            Mats Svensson            13 Pan-Kristianstad             ej start 



H45  (28)               3560 m                                   

    1       Johan Lindgren           20 IF Hagen                        23:56 Guld     
    2       Göran Svenson            14 SOK Viljan                      26:42 Guld     
    3       Roger Thörn               1 OK Vilse 87                     26:43 Guld     
    4       Göran Liljequist         14 OK Älme                         28:42 Silver   
    5       Thomas Almqvist           1 FK Vittus                       29:15 Silver   
    6       Bengt Strindhagen         1 FK Vittus                       29:23 Silver   
    7       Jan Wahlström            15 Snättringe SK                   29:49 Silver   
    8       Åke Ohlson                1 OK Skogsfalken                  29:57 Silver   
    8       Lars-Göran Nyberg        13 FK Åsen                         29:57 Silver   
   10       Per-Erik Carlsson        20 IF Hagen                        29:58 Silver   
   11       Uno Magnusson            20 IF Hagen                        30:23 Silver   
   12       Magnus Gustavsson        14 Alvesta SOK                     30:44 Silver   
   13       Hans Gustafsson          14 IF Hallby                       30:55 Silver   
   14       Kenneth Fager             1 FK Vittus                       31:30 Silver   
   15       Per Nilsson               1 Stigmännen-Karlshamn OK         32:30 Silver   
   16       Hans Ragvald             16 Vingåkers OK                    36:10 
   17       Bo K Löfroth             16 Eskilstunafors OL               38:25 
   18       Jan Olof Ferm            13 FK Göingarna                    38:47 
   19       Gunnar Bejbom             2 Munkedals SOK                   39:02 
   20       Jan Axelsson              6 IK Uven                         41:39 
   21       Ingmar Olsson             1 FK Vittus                       43:23 
   22       Sven Nedfors              1 OK Dacke                        43:49 
   23       Allan Garting             1 FK Vittus                       53:25 
   24       Bo Svilling               1 FK Vittus                       61:35 
   25       Conny Johansson           1 FK Vittus                       68:56 

            Leif Carlsson            14 SOK Viljan                   ej start 
            Bo Salomonsson           14 Kalmar OK                    ej start 
            Göran Lundahl            14 Alvesta SOK                  ej start 



H40  (15)               3560 m                                   

    1       Stefan Kollberg          14 Eksjö SOK                       21:54 Guld     
    2       Ola Svensson              1 OK Orion                        24:59 Guld     
    3       Tore Tjernlund            1 OK Vilse 87                     25:01 Silver   
    4       Bo Svensson               1 FK Vittus                       26:20 Silver   
    5       Inge Götesson             1 OK Dacke                        27:33 Silver   
    6       Claes Nilsson             6 Kungälvs OK                     31:31 Brons    
    7       Bo Lönngren               1 OK Dacke                        32:00 Brons    
    8       Hans Luthander            1 OK Dacke                        33:06 
    9       Jan-Olof Bengtsson        7 FK Friskus-Varberg              33:31 
   10       Mikael Svensson          13 Pan-Kristianstad                33:54 
   11       Anders Hedlund            7 FK Friskus-Varberg              34:08 
   12       Per Erlandsson            1 Stigmännen-Karlshamn OK         44:32 

            Percy Olausson           14 Torsås OK                    ej start 
            Ove Lernå                14 SOK Viljan                   ej start 
            Morgan Tideman           14 Jönköpings OK                ej start 



H35  (7)                3910 m                                   

    1       Peter Karlsson           14 Emmaboda Verda OK               28:41 Guld     
    2       Magnus Porle             14 Växjö OK                        32:55 Silver   
    3       John Ericsson            14 Växjö OK                        32:58 Silver   

            Anders Pettersson         1 OK Dacke                       Felst. 
            Bengt Haraldsson         14 Torsås OK                    Ej godk. 
            Thomas Beckerin          14 Växjö OK                     ej start 
            Per Andén                13 Hässleholms OK               ej start 



H21  (15)               4510 m                                   

    1       Martin Persson           14 Eksjö SOK                       30:20 Guld     
    2       Jonas Frolund            14 Eksjö SOK                       30:34 Guld     
    3       Carsten Lausten          14 Eksjö SOK                       34:17 Guld     
    4       Henrik Ottosson           1 OK Skogsfalken                  35:22 Silver   
    5       Johan Swartz              1 OK Orion                        38:44 Silver   
    6       Daniel Oscarsson          1 OK Orion                        38:45 Silver   
    7       Johan Jacobsson           1 OK Orion                        38:52 Silver   
    8       Ola Söderberg             1 OK Skogsfalken                  39:15 Silver   
    9       Lars-Ola Bligård          1 OK Vilse 87                     40:34 Silver   
   10       Johan Bergstrand          1 OK Orion                        41:17 Silver   
   11       Mattias Engström          1 OK Orion                        44:24 Brons    
   12       David Bengtsson          13 FK Åsen                         50:34 
   13       Magnus Håkansson          1 OK Orion                        57:54 

            Mikael Warenhed           1 OK Dacke                     ej start 
            Magnus Thörnblad          1 FK Vittus                    ej start 



H20  (2)                3910 m                                   

    1 1134) Marcus Thörn              1 OK Vilse 87                     38:35 Guld     
    2       Stefan Knutsson          14 Lessebo OK                      61:13 



H18  (6)                3560 m                                   

    1       Erik Thuresson           13 Pan-Kristianstad                27:08 Guld     
    2       Olof Bengtsson           13 FK Åsen                         28:57 Guld     
    3       Harald Rooth              1 OK Orion                        30:10 Guld     
    4       Tobias Eventorn          14 Nybro OK                        30:37 Guld     
    5       Per Lundahl              14 Alvesta SOK                     36:18 Silver   
    6       Marcus Luthander          1 OK Dacke                        46:59 



H16  (49)               3340 m                                   

    1       Emil Ingvarsson           1 OK Vilse 87                     21:58 
    2       Gustav Strindhagen        1 FK Vittus                       22:46 
    3       Fredrik Rosenqvist       14 SOK Viljan                      23:15 
    4       Jakob Lööf               13 Pan-Kristianstad                24:55 
    5       Niklas Thörn              1 OK Vilse 87                     25:20 
    6       Christoffer Lilja        14 Jönköpings OK                   25:46 
    7       Markus Svensson          13 Pan-Kristianstad                26:37 
    8       Oscar Borg               13 FK Åsen                         26:38 
    9       Anders Gustafsson        14 IF Hallby                       26:43 
   10       George Gerdin            14 SOK Viljan                      26:46 
   11       David Runemalm           14 Nybro OK                        26:51 
   12       Björn Löfroth            16 Eskilstunafors OL               27:08 
   13       David Bejbom              2 Uddevalla OK                    27:43 
   14       Robert Karlsson          14 Bredaryds SOK                   28:33 
   15       Patrik Berglund           6 Sävedalens AIK                  28:43 
   16       Lukas Peterson           19 IFK Umeå                        28:48 
   17       Olof Larsson             23 OK Roxen                        30:07 
   18       Kenny Brindstedt         14 Nybro OK                        30:26 
   19       Johan Axelsson            6 IK Uven                         30:54 
   20       Tommy Garting             1 FK Vittus                       31:24 
   20       Niklas Westerberg        20 IF Hagen                        31:24 
   22       Oskar Larsson            16 Eskilstunafors OL               31:29 
   23       Björn Nilsson             6 Kungälvs OK                     31:36 
   24       Tobias Gunnarsson        14 SOK Viljan                      31:38 
   25       Jonatan Lage             13 Helsingborgs SOK                31:54 
   26       Per Ferm                 14 Jönköpings OK                   32:13 
   27       Petter Rundberg           7 FK Friskus-Varberg              32:43 
   28       Erik Alsteryd            23 Tjällmo-Godegårds OK            33:41 
   29       Tor Faxén                 6 IK Stern                        34:04 
   30       Sebastian Hasselblom      7 FK Friskus-Varberg              34:06 
   31       Emil Fager                1 FK Vittus                       34:45 
   32       Peter Burhen              1 OK Vilse 87                     36:54 
   33       Johan Tideman            14 Jönköpings OK                   37:19 
   34       Mattias Olsson            1 FK Vittus                       37:21 
   35       Gustav Eriksson          20 IF Hagen                        37:23 
   36       Henrik Magnusson         20 IF Hagen                        38:12 
   37       David Hedlund             7 FK Friskus-Varberg              38:26 
   38       Jonas Lord               14 SOK Viljan                      38:33 
   39       Jonatan Holm              6 Kungälvs OK                     40:12 
   40       Viktor Ekholm             1 Stigmännen-Karlshamn OK         42:48 
   41       Johan Fredriksson         1 OK Vilse 87                     43:12 
   42       Johan Holmgren            1 Stigmännen-Karlshamn OK         70:20 

            Daniel Svenningsson       1 OK Vilse 87                    Felst. 
            Johan Gustavsson         14 Lessebo OK                   ej start 
            Martin Svenson           14 SOK Viljan                   ej start 
            Viktor Henmyr             1 OK Vilse 87                  ej start 
            Anders Persson           14 Berga SOK                    ej start 
            Jonatan Francén          23 Tjällmo-Godegårds OK         ej start 
            Anders Kvarnström        14 Jönköpings OK                ej start 



H14  (24)               2810 m                                   

    1       Oskar Stensson-Bohman    14 Nybro OK                        17:37 
    2       Ola Nyberg               13 Pan-Kristianstad                17:38 
    3       Erik Liljeqvist          14 OK Älme                         18:30 
    4       Oscar Gustafsson         14 Jönköpings OK                   18:37 
    5       David Lingfors           14 IF Hallby                       19:18 
    6       Erik Gustafsson          14 IF Hallby                       19:29 
    7       Lukas Gustavsson         14 Alvesta SOK                     20:34 
    8       Erik Pettersson          14 Jönköpings OK                   21:48 
    9       Daniel Mauritzson        20 IF Hagen                        21:56 
   10       Erik Gröhn               14 Jönköpings OK                   22:22 
   11       Linus Pilblad             1 OK Skogsfalken                  25:31 
   12       Niclas Tjernlund          1 OK Vilse 87                     25:34 
   13       Mattias Knutsson         14 Lessebo OK                      25:52 
   14       Tim Björkman              1 OK Vilse 87                     26:12 
   15       Daniel Erlandsson         1 Stigmännen-Karlshamn OK         28:15 
   16       Robin Johansson           1 OK Skogsfalken                  28:33 
   17       Mathias Lang             14 Nybro OK                        30:29 
   18       Henrik Svilling           1 FK Vittus                       36:33 
   19       Mattias Fredriksson       1 OK Vilse 87                     49:21 

            Kim Ahlqvist             14 Nybro OK                     ej start 
            Mattias Jonsson          14 Nybro OK                     ej start 
            Simon Elgsten            14 Eksjö SOK                    ej start 
            Johan Gustafsson         14 Lessebo OK                   ej start 
            Viktor Pettersson        14 Jönköpings OK                ej start 



H12  (22)               2510 m                                   

    1       Carl Magnusson           20 IF Hagen                        17:47 
    2       Anton Grön               14 Jönköpings OK                   18:58 
    3       Viktor Tideman           14 Jönköpings OK                   20:49 
    4       Edvin Lorentzon          14 Nybro OK                        20:56 
    5       Fredric Gustafsson       14 Jönköpings OK                   21:42 
    6       Johan Nilsson             6 Kungälvs OK                     23:07 
    6       Henning Säll             14 Växjö OK                        23:07 
    8       John Sjösäter            14 SOK Viljan                      23:58 
    9       Tommy Svensson           14 Växjö OK                        25:35 
   10       Oskar Pettersson         14 Jönköpings OK                   25:37 
   11       Axel Widerberg            1 OK Skogsfalken                  25:49 
   12       Thom Barbus               1 OK Dacke                        28:11 
   13       Sebastian Wahlström      15 Snättringe SK                   28:52 
   14       Johannes Nyberg          13 FK Åsen                         30:33 
   15       Christoffer Erlandsson    1 Stigmännen-Karlshamn OK         31:59 
   16       Olof Sandgren             1 OK Orion                        36:28 
   17       Oskar Blomqvist           1 Stigmännen-Karlshamn OK         39:19 
   18       Robert Tjernlund          1 OK Vilse 87                     68:50 
   19       Johan Gustavsson          1 OK Orion                        72:37 

            Andreas Övgård           14 Torsås OK                      Felst. 
            Per Gustafsson           14 IF Hallby                      Felst. 
            Daniel Algotsson         14 Torsås OK                    ej start 



H10  (7)                2050 m                                   

    1       Magnus Lundahl           14 Alvesta SOK                     18:33 
    2       Viktor Blomqvist          1 Stigmännen-Karlshamn OK         20:32 
    3       Johan Engström            1 OK Orion                        23:28 
    4       John Ericsson            14 Växjö OK                        26:12 
    5       Andreas Svensson          1 OK Orion                        46:59 

            Markus Johansson          1 FK Vittus                    ej start 
            Måns Sandgren             1 OK Orion                     ej start 



D60  (17)               2260 m                                   

    1       Ingalill Wikingsson       1 Stigmännen-Karlshamn OK         22:17 Guld     
    2       Inga-Britt Bengtsson     13 Pan-Kristianstad                22:21 Guld     
    3       Elsa Svensson             1 OK Vilse 87                     22:22 Guld     
    4       Kerstin Henmyr            1 OK Vilse 87                     24:59 Guld     
    5       Britt Axelsson           14 Kalmar OK                       25:07 Guld     
    6       Karin Widerberg           1 OK Skogsfalken                  27:58 Silver   
    7       Eva Blomqvist             1 OK Skogsfalken                  29:37 Silver   
    8       Kerstin Söderström       14 Växjö AIS                       29:57 Silver   
    9       Inga-Lisa Hedström       13 Pan-Kristianstad                30:17 Silver   
   10       Mariann Svensson         14 Växjö AIS                       30:23 Silver   
   11       Eva Håkansson             1 OK Orion                        30:26 Silver   
   12       Laila Malmqvist          14 Växjö OK                        30:29 Silver   
   13       Kerstin Olsson           14 Torsås OK                       31:06 Silver   
   14       Ingrid Jonsson           14 Växjö AIS                       33:52 Brons    
   15       Elsie Svensson           14 Torsås OK                       35:01 
   16       Sylvia Jansson           14 Emmaboda Verda OK               38:08 
   17       Birgitta Persson         13 Pan-Kristianstad                53:14 



D55  (7)                2870 m                                   

    1       Astrid Johannesson       13 Helsingborgs SOK                35:18 Guld     
    2       Ros-Mari Karlsson        14 Nybro OK                        38:37 Guld     
    3       Harriet Karlsson         14 Torsås OK                       44:18 Silver   
    4       Inger Axelsson            1 OK Orion                        46:57 Silver   
    5       Kerstin Larsson          13 Pan-Kristianstad                49:45 Silver   
    6       Inga-Lill Henriksson     14 OK Älme                         51:34 Brons    
    7       Maj-Lis Svensson          1 Stigmännen-Karlshamn OK         55:21 



D50  (15)               2870 m                                   

    1       Birgitta Olsson          14 OK Stigen                       25:03 Guld     
    1       Gunnel Månsson            1 OK Vilse 87                     25:03 Guld     
    3       Margaretha Svensson       1 OK Vilse 87                     26:16 Guld     
    4       Gunilla Svensson         13 Pan-Kristianstad                27:14 Guld     
    5       Gun-Britt Fransson       14 Emmaboda Verda OK               27:34 Guld     
    6       Margret Carlsson          1 OK Skogsfalken                  27:36 Guld     
    7       Lisa Kumlin              14 Växjö OK                        33:50 Silver   
    8       Ann-Helen Linnersjö       1 OK Orion                        35:10 Silver   
    9       Monica Påhlstorp         14 Emmaboda Verda OK               38:21 Brons    
   10       Siw Blomkvist             1 OK Vilse 87                     39:25 
   11       Anna-Lisa Hansson        13 Pan-Kristianstad                39:48 
   12       Annika Andersson         14 SOK Viljan                      41:55 
   13       Ingalill Nilsson          1 Stigmännen-Karlshamn OK         47:16 

            Britt-Marie Persson      14 FK Finn                      ej start 
            Bigge Bengtsson           1 Stigmännen-Karlshamn OK      ej start 



D45  (17)               2870 m                                   

    1       Susanne Berglund          6 Sävedalens AIK                  24:46 Guld     
    2       Åsa Svensson             13 Pan-Kristianstad                24:52 Guld     
    3       Lena Söderberg            1 OK Skogsfalken                  29:00 Silver   
    4       Barbro Liljequist        14 OK Älme                         29:30 Silver   
    5       Ingrid Nyberg            13 FK Åsen                         29:40 Silver   
    6       Kerstin Hjalmarsson      14 Emmaboda Verda OK               29:41 Silver   
    7       Anette Ragvald           16 Vingåkers OK                    34:28 Silver   
    8       Tina Bakkman             14 Lessebo OK                      34:57 Silver   
    9       Siv Larsson              14 Växjö AIS                       37:09 Brons    
   10       Arja Ingvarsson           1 OK Vilse 87                     37:20 Brons    
   11       Annika Myren              1 OK Orion                        39:28 
   12       Annika Frantz             1 Stigmännen-Karlshamn OK         40:28 
   13       Ann-Charlotte Nedfors     1 OK Dacke                        40:34 
   14       Maria Strindhagen         1 FK Vittus                       45:31 
   15       Eva Karlsson              1 Stigmännen-Karlshamn OK         54:54 

            Marita Algotsson         14 Torsås OK                      Felst. 
            Gunnel Ferm              13 FK Göingarna                 ej start 



D40  (16)               3380 m                                   

    1       Eva Folkesson Lööf       13 Pan-Kristianstad                25:55 Guld     
    2       Monica Kollberg          14 Eksjö SOK                       28:11 Guld     
    3       Lisel Arvidsson          14 Växjö OK                        28:48 Guld     
    4       Kerstin Tjernlund         1 OK Vilse 87                     29:01 Silver   
    5       Kristina Runemalm        14 Nybro OK                        30:27 Silver   
    6       Helen Axelsson            6 IK Uven                         31:57 Silver   
    7       Britt Thörn               1 OK Vilse 87                     33:12 Silver   
    8       Mona Palm                14 Lessebo OK                      34:22 Silver   
    9       Marina Nilsson            6 Kungälvs OK                     34:50 Silver   
   10       Carin Erlandsson          1 Stigmännen-Karlshamn OK         42:52 
   11       Annika Stener-Bengtsson   7 FK Friskus-Varberg              46:10 
   12       Eva Tollstern            14 Växjö AIS                       52:59 
   13       Eva Almqvist              1 FK Vittus                       54:24 
   14       Ann Hedlund               7 FK Friskus-Varberg              57:32 

            Kerstin Persson          13 FK Göingarna                 ej start 
            Charlotta Larsson        20 IF Hagen                     ej start 



D35  (8)                3380 m                                   

    1 0306) Britt-Marie Bengtsson    13 Pan-Kristianstad                27:30 Guld     
    2       Maria Widmark            20 IF Hagen                        32:21 Silver   
    3       Eva Pettersson            1 OK Dacke                        32:44 Silver   
    4       Lena Sandgren             1 OK Orion                        33:22 Silver   
    5       Christel Olsson          13 FK Åsen                         45:11 
    6       Madeleine Johansson       1 FK Vittus                       56:52 

            Eva-Lena Luthander        1 OK Dacke                     ej start 
            Maria Håkansson          14 Växjö OK                     ej start 



D21  (14)               3560 m                                   

    1       Annika Josefsson          1 OK Dacke                        32:21 Guld     
    2       Ulrika Hermansson         1 OK Orion                        32:43 Guld     
    3       Kristina Davidsson        1 OK Orion                        33:36 Guld     
    4       Anna Johansson           14 Eksjö SOK                       36:46 Guld     
    5       Kristina G Andersson      1 OK Dacke                        38:12 Silver   
    5       Mollie Lindell            1 OK Orion                        38:12 Silver   
    7 0578) Jennie Lööf              14 Eksjö SOK                       39:30 Silver   
    8       Karolina Karlsson        14 Nybro OK                        39:56 Silver   
    9       Ylva Håkansson            1 OK Orion                        45:51 Silver   
   10       Fanny Åkesson            13 FK Göingarna                    63:33 

            Kajsa Niemi              14 Emmaboda Verda OK            ej start 
            Carina Gustavsson        13 OK Gynge                     ej start 
            Anna Olsson              20 IF Hagen                     ej start 
            Anna-Karin Jonsson        1 OK Orion                     ej start 



D16  (36)               3350 m                                   

    1       Anna Persson             13 FK Göingarna                    24:25 
    2       Helena Jansson           20 IF Hagen                        24:33 
    3       Therese Andersson        20 Falköpings AIK                  27:49 
    3       Lina Neckén              14 OK Älme                         27:49 
    5       Johanna Jonsson          12 OK Tisaren                      28:39 
    6       Linnea Gustafsson         4 Visborgs OK                     29:00 
    7       Louise Johansson          1 FK Vittus                       29:45 
    8       Malin Hultqvist          20 IF Hagen                        29:48 
    9       Fanny Skarin              3 Stora Tuna IK                   29:54 
   10       Åsa Järvholm              1 FK Vittus                       29:59 
   11       Emilie Winesh             2 Uddevalla OK                    30:13 
   12       Lisa Palm                14 Lessebo OK                      30:35 
   13       Ebba Thuresson           13 Pan-Kristianstad                31:31 
   14       Hanna Lundahl            14 Alvesta SOK                     32:29 
   15       Eva Tiselius              3 OK Kåre                         33:24 
   16       Anna Svahn               16 OK Tor                          33:28 
   17       Jennie Nilsson           20 IF Hagen                        33:35 
   18       Anna Frantz               1 Stigmännen-Karlshamn OK         33:43 
   19       Johanna Svensson         20 IF Hagen                        33:51 
   20       Emma Olofsson             3 Vb OL                           34:15 
   21       Emelie Dahlberg          20 Falköpings AIK                  34:24 
   22       Johanna Svensson         14 Växjö OK                        34:32 
   23       Annika Kumlin            14 Växjö OK                        34:52 
   24       Magdalena Svensson       14 Växjö OK                        35:06 
   25       Emma Gustavsson          14 Alvesta SOK                     35:46 
   26       Elin Johansson           14 Alvesta SOK                     36:02 
   27       Sara Carlsson            20 IF Hagen                        37:29 
   28       Sofia Norin              23 Tjällmo-Godegårds OK            38:24 
   29       Johanna Ragvald          16 Vingåkers OK                    40:35 
   30       Hanne Karlsson           14 Nybro OK                        41:08 
   31       Hanna Andersson          20 IF Hagen                        48:03 
   32       Lina Svensson             1 Stigmännen-Karlshamn OK         48:27 
   33       Amelie Sundahl            1 OK Dacke                        49:17 
   34       Charlotta Olausson       14 Torsås OK                       55:56 

            Linda Johansson          16 OK Hällen                      Felst. 
            Ida Börjeskog            16 OK Tor                       ej start 



D14  (20)               2810 m                                   

    1       Frida Bakkman            14 Lessebo OK                      19:21 
    2       Susanne Johansson         1 FK Vittus                       21:58 
    3       Josefine Carlsson        14 SOK Viljan                      22:09 
    4       Ida Olsson                1 OK Orion                        24:18 
    5       Jennie Runesson          14 OK Vivill                       24:51 
    6       Kristina Myrefelt        14 Lessebo OK                      25:02 
    7       Frida Arnesson           14 Alvesta SOK                     25:27 
    8       Linnea Ewö                1 OK Orion                        25:33 
    9       Stina Lord               14 SOK Viljan                      26:23 
   10       Louise Borg              13 FK Åsen                         27:50 
   11       Jonna Pettersson         14 Lessebo OK                      28:52 
   12       Tina Brindstedt          14 Nybro OK                        32:59 
   13       Malin Johansson           1 Stigmännen-Karlshamn OK         37:10 
   14       Siri Wahlström           15 Snättringe SK                   37:28 
   15       Ida Johansson             1 Stigmännen-Karlshamn OK         38:40 
   16       Linn Kaisajuntti          1 OK Skogsfalken                  40:11 
   17       Susanna Olausson         14 Torsås OK                       52:16 

            Emma Karlsson             1 Stigmännen-Karlshamn OK      ej start 
            Aldina Ericsson          14 Växjö OK                     ej start 
            Lisa Bengtsson            7 FK Friskus-Varberg           ej start 



D12  (12)               2510 m                                   

    1       Mia Kaisajuntti           1 OK Skogsfalken                  23:18 
    2       Lina Blomqvist            1 Stigmännen-Karlshamn OK         25:22 
    3       Sandra Nilsson           13 FK Åsen                         26:28 
    4       Denise Leandersson        1 OK Orion                        26:29 
    5       Julia Frisk               1 OK Orion                        26:53 
    6       Nathalie Kidebäck         1 OK Skogsfalken                  27:09 
    7       Annika Liljeqvist        14 OK Älme                         27:31 
    8       Malin  Nyberg            13 Pan-Kristianstad                29:37 
    9       Lisa Pettersson           1 OK Dacke                        31:20 
   10       Bianca Ericsson          14 Växjö OK                        32:17 

            Maria Ohlsson             1 FK Vittus                    ej start 
            Maria Andersson          13 FK Åsen                      ej start 



D10  (9)                2050 m                                   

    1       Erika Johansson           1 OK Skogsfalken                  18:31 
    2       Märtha Kaisajuntti        1 OK Skogsfalken                  19:49 
    3       Sofia Gustavsson         14 Alvesta SOK                     21:35 
    4       Anna Grön                14 Jönköpings OK                   22:10 
    5       Frida Nilsson            13 Pan-Kristianstad                34:03 
    6       Josefin Eigert            1 OK Dacke                        35:37 
    7       Johanna Erlandsson        1 Stigmännen-Karlshamn OK         38:33 
    8       Sara Widesjö              1 Stigmännen-Karlshamn OK         41:00 
    9       Maja Pettersson           1 OK Dacke                        44:42 



Inskolning  (12)        1850 m                                   

    1       Simon Smedberg            1 OK Skogsfalken                  18:34 
    2       André Nilsson            13 FK Åsen                         22:54 
    3       Markus Kalnins            1 OK Orion                        26:15 
    4       Olivia Andersson          1 OK Orion                        28:25 
    5       Sara Kalnins              1 OK Orion                        32:39 
    6       Ellinor Tjernlund         1 OK Vilse 87                     34:20 
    7       Josefin Tjernlund         1 OK Vilse 87                     34:23 
    8       Ottilia Sundahl           1 OK Dacke                        38:49 

            Linus Lager              14 Nybro OK                     ej start 
            Adina Strand              1 OK Orion                     ej start 
            Robin Gustafsson         14 Lessebo OK                   ej start 
            Sofia Land               13 Pan-Kristianstad             ej start 



Öppen 1  (2)            2050 m                                   

    1       Matilda Petersson         1 Ronneby OK                      16:49 Brons    
    2       Lisa Nyberg              13 FK Åsen                         47:03 



Öppen 2  (5)            2810 m                                   

    1       Kitty Brindstedt         14 Nybro OK                        34:03 Brons    
    2       Johan Gustavsson         14 Lessebo OK                      38:57 Brons    
    3       Els Månsson              14 Lessebo OK                      41:57 Brons    
    4       Jenny Nilsson            13 Helsingborgs SOK                47:20 
    5       Pentti Fredriksson        1 OK Vilse 87                     51:18 



Öppen 4  (12)           3350 m                                   

    1       Lena Järvholm             1 FK Vittus                       37:29 Brons    
    2       Kristina Karlsson        14 Bredaryds SOK                   43:25 Brons    
    3       Hanna Månsson             1 OK Vilse 87                     44:55 Brons    
    4       Edor Oscarsson           14 Växjö AIS                       45:31 Brons    
    5       Lena Andersson           20 Falköpings AIK                  46:09 Brons    
    6       Helge Karlsson           14 Bredaryds SOK                   47:45 Brons    
    7       Eva Bergstrand           14 Värend Gn                       61:05 
    8       Britt-Marie Gustavsson   14 Alvesta SOK                     64:07 
    9       Marie Borg               13 FK Åsen                         66:31 
   10       Maj-Lis Olsson            1 Stigmännen-Karlshamn OK         66:42 
   11       Rita Berger              14 Kalmar OK                       73:29 

            Charlotte Eigert          1 OK Dacke                       Felst. 



Öppen 5  (9)            3340 m                                   

    1       Ulf Arvidsson            14 Växjö OK                        37:21 Brons    
    2       Roland Gustavsson        14 Alvesta SOK                     37:24 Brons    
    3       Arne Berggren            14 Växjö AIS                       39:34 Brons    
    4       Roger Nilsson            13 FK Åsen                         45:25 Brons    
    5       Tomas Blomqvist           1 Stigmännen-Karlshamn OK         45:54 Brons    
    6       Ella Maria Björkman       1 FK Vittus                       48:21 Brons    
    7       Bengt Björkman            1 FK Vittus                       56:56 
    8       Allan Höglind            14 Torsås OK                       88:15 
    9       Inga-Britt Höglind       14 Torsås OK                       88:20 



Öppen 8  (11)           3910 m                                   

    1       Jan Svensson              1 OK Skogsfalken                  35:41 Brons    
    2       Linda Bakkman            14 Lessebo OK                      39:00 Brons    
    3       Fredrik Persson           1 OK Dacke                        43:53 Brons    
    4       Marie Gröhn              14 Jönköpings OK                   50:42 
    5       Linnea Johansson         14 Växjö OK                        51:29 
    6       K-E Johansson             1 OK Dacke                        52:10 
    7       Helmer Nilsson            1 OK Dacke                        54:10 
    8       Magnus Järvholm           1 FK Vittus                       55:30 
    9       Jan Påhlstorp            14 Emmaboda Verda OK               56:30 
   10       John-Erik Bergstrand     14 Värend Gn                       64:45 

            Peter Blomqvist           1 OK Skogsfalken               ullföljt 



Öppen 9  (7)            4510 m                                   

    1       Kent Olsson               1 OK Orion                        33:44 Brons    
    2       Kjell Svensson           14 Växjö OK                        44:23 Brons    
    3       Krister Persson           1 Ronneby OK                      45:34 
    4       Sven-Olof Lundin         14 SOL Tranås                      45:54 
    5       Ivona Kacmarcik          13 Pan-Kristianstad                68:33 
    6       Lennart Johannesson       1 Stigmännen-Karlshamn OK         82:08 
    7       Rolf Johansson            1 OK Orion                       136:54 



Öppen 10  (8)           1850 m                                   

    1       Olivia Kollberg          14 Eksjö SOK                       26:10 Brons    
    2       Sandra Persson              -                               27:41 Brons    
    3       Robin Persson               -                               27:42 Brons    
    4       Maria Arvidsson          14 Växjö OK                        28:38 Brons    
    5       Ludwig Rhodin               Väbynäs                         54:11 
    6       Fredrik Wennermark          Bräkne-Hoby                     54:19 
    7       Johan Wennermark            Bräkne-Hoby                     55:23 

            Anton Nilsson             1 OK Orion                     Ej godk.